Üdvözöllek a weboldalamon!
Ezen az oldalon megismerhetsz ha érdekel a crossdressing.
Szavazás
A cross-dressing (magyarul nincs tökéletes megfelelője, így "keresztöltözésnek" lehet fordítani) az a viselkedési forma, amikor férfiak vagy nők az ellenkező nem ruháit viselik (nem összetévesztendően a transzvesztitizmussal).
A történelem során a férfiakat és a nőket mindig is a ruhájuk stílusa, színe és típusa alapján különböztették meg, és különböző szabályokat, normákat állítottak fel a viselésükkel kapcsolatban. A cross-dressing egy olyan viselkedési forma, amely ezen normák ellen cselekszik, ezért úgy tűnhet, mintha transznemű viselkedést mutatnának annak művelői. A cross-dressing természetesen nem jelent transznemű identitást, tehát a személyről, aki a másik nem ruháit viseli, nem mindig állapítható meg szexuális orientációja.
A cross-dresserek általában gyerekkorukban kezdik el viselni a másik nem ruháit, általában a testvér, a szülők vagy egy barát ruháit. Néhány szülői megengedi a gyerekeinek ezt a viselkedést, és néhányan kinőnek ebből, amikor felnőttek lesznek. Van, hogy ez a viselkedés felnőttként folytatódik, akkor a házastársal kerül konfrontációba. A házas cross-dresserek gyakran aggódnak, hogy a házastársuk kifogásolja a viselkedésüket. Időnként megszabadulnak az ellenkező nem ruháitól, ezt tisztulásnak nevezik, majd később egy új ruhagyűjteményt szereznek.[2]
Kezdőlap
Nincs bejegyzés.
A cross-dressing válfajai
Több különböző fajtája van a cross-dressingnek, és több különböző oka, hogy valaki miért viselkedik így.
Egyesek csak a kényelem vagy a divat miatt viselkednek cross-dresserként. Ők előnyben részesítik az ellenkező nem ruháit. Ebben az esetben ez észrevehető az emberek számára, vagy nem, amennyiben alsóruházatról van szó.
Egyesek csak azért öltöznek át, hogy sokkolják a társadalmat a viselkedésükkel.
Férfiak és nők is öltöznek át azért, hogy elrejtsék valódik identitásukat. A történelem folyamán számos nő öltött férfiruhát, hogy a férfidomináns társadalomban érvényesülni tudjon, férfiak által végzett munkát végezhessen, ilyen pl. a katonáskodás. Ezzel szemben számos férfi női ruhában próbált meg szabadulni a katonai kötelezettségek alól.[1]
Az egynemű színházi társulatok gyakran alkalmaznak cross-dressinget, amikor a másik nem szereplőit kell megszemélyesíteniük. A japán (kabuki) és a görög színházakban, a kínai operákban kizárólag férfi színészek voltak, és a reneszánsz-kori Angliában is tiltva volt, hogy nők szerepeljenek a színpadon, így a női szerepeket férfiak játszották. A Monty Python Repülő Cirkusza is gyakran alkalmazza ezt a módszert.
A drag egy speciális formája a cross-dressingnek. A drag queen egy olyan férfi, aki túlsúlyosan kihangsúlyozza női személyiségét a ruházatával. Általában híres színésznőket vagy énekesnőket utánoznak a színpadon. A faux queen olyan nő, aki hasonlóképpen cselekszik (ugyanúgy nőket jelenít meg).
A drag king a drag queen női megfelelője. A (gyakran leszbikus hajlamú) nők a színpadon férfias megjelenést vesznek át és híres színész vagy énekest utánoznak.
Azok a transznemű emberek, akik nemátalakító műtéten esnek át, már nem tarthatók cross-dressereknek. Onnantól kezdve, hogy életeét a másik nemben éli tovább, a fogalom alapján már nem vonatkozik rá, hogy csak időnként viseli az ellenkezőnem ruháit.
A transzvesztita fétisiszták (általában heteroszexuális férfiak) fétisiszta okokból öltözik át.